Majówka, długi weekend majowy 2025 w polskich górach!

Góra Parkowa

Góra Parkowa (742 m n.p.m) to jedna z większych atrakcji w Krynicy – Zdroju. Od XIX wieku stanowi teren rekreacyjny z licznymi ścieżkami spacerowymi. Na szczycie góry na najmłodszych czekają rajskie ślizgawki oraz zjeżdżalnia pontonowa. Dorośli mogą ze szczytu podziwiać piękną panoramę Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego oraz odpocząć w kawiarni Cafe Parkowa. Rok 2023 był rokiem w którym świętowano jubileusz 85-lecia kolei na Górę Parkową.

W sezonie zimowym na Górze Parkowej, obok budynku górnej stacji, można skorzystać z niezwykłej atrakcji jaką jest Park Światła. Gdy zapad zmrok, Park ten rozświetla szczyt Góry Parkowej a każdy odwiedzający może podziwiać lub też zrobić sobie zdjęcie przy „świecącym” gramofonie, aucie retro czy też altance.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy powstał w XIX wieku i znajduje się na stokach Góry Parkowej.

Jest to idealne miejsce do relaksu i odpoczynku. Na terenie Parku znajduje się kilka ciekawych obiektów takich jak:
– Polana Michasiowa
Jest to miejsce, gdzie można wypocząć przed dalszą wędrówką na szczyt. Znajduje się tutaj charakterystyczna altanka ze stromym dachem oraz źródło „Bocianówka”. Na Polanie Michasiowej można podziwiać wyjątkowe gatunki fauny i flory, takie jak na przykład płazy z rodziny salamandrowatych traszki górskie, czy piękną jodłę kaukaską.
– 4 Stawy
Te urokliwe jeziorka osuwiskowe zwane są „Czaplimi Stawami”, z których najbardziej znanym jest „Łabędzi Staw”. W tych miejscach możemy dostrzec liczne nietypowe gatunki zwierząt oraz roślin.
– Statua Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów
Statuę zaprojektował znany XIX-wieczny artysta Artur Grottger. Obecnie jest to miejsce, gdzie można oddać się refleksji i modlitwie. Odbywają się tutaj nabożeństwa ku czci Królowej Zdrojów Krynickich.
– Ławeczka Kraszewskiego
Ławeczkę zaprojektował XIX-wieczny krakowski artysta Wojciech Gerson. Postawiono ją w 1881 roku na 50-lecie twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz w celu upamiętnienia pobytu pisarza w Krynicy.

Kolej linowo – terenowa

Na szczyt Góry Parkowej można wjechać koleją, która jest jednocześnie pierwszą założoną w Polsce koleją linowo – terenową (1937 r.). Trasę o długości 642 m pokonuje się w 3 minuty. Kolejka ta niewątpliwie stanowi dużą atrakcję i udogodnienie dla turystów.

CENNIK

Bilety na kolejkę linowo – terenową można kupić online z wyprzedzeniem na stronie www.sklep.pkl.pl oraz na miejscu w kasie biletowej. Ceny biletów uzależnione są również od sezonu. Niestety bilety są drogie i gdy mamy taką możliwość to lepiej kupić je online.

Ceny biletów na Górę Parkową w sklepie online

Bilet normalny w jedną stronę: sezon wysoki – 23 zł; sezon niski – 20 zł
Bilet ulgowy w jedną stronę: sezon wysoki – 18 zł; sezon niski – 17 zł
Bilet normalny góra-dół: sezon wysoki – 28 zł; sezon niski – 26 zł
Bilet ulgowy góra-dół: sezon wysoki – 23 zł; sezon niski – 20 zł

Ceny biletów na Górę Parkową w kasie przy dolnej stacji i biletomacie

Bilet normalny w jedną stronę: sezon wysoki – 28 zł; sezon niski – 25 zł
Bilet ulgowy w jedną stronę: sezon wysoki – 22 zł; sezon niski – 19 zł
Bilet normalny góra-dół: sezon wysoki – 35 zł; sezon niski – 32 zł
Bilet ulgowy góra-dół: sezon wysoki – 28 zł; sezon niski – 26 zł

Bilety normalne przysługują osobom w wieku 27 – 64 lat.
Bilety ulgowe mogą kupić osoby w wieku 5 – 26 lat oraz powyżej 65 roku życia

Inne opłaty:
1. Rower, duży bagaż (bilety tylko w kasach)
– Bilet góra-dół: 10 zł
– Bilet w jedną stronę: 10 zł
2. Przewóz psa (w kagańcu ze smyczą)
– bilet góra-dół: 10 zł,
– bilet w jedną stronę: 5 zł

Kilka faktów:
Maksymalna ilość osób, która mieści się w wagonie: 50
Prędkość jazdy: 4m/s
Czas dojazdu na szczyt: 3 minuty
Długość trasy: 642 m

Więcej informacji na www.twojakrynica.pl/atrakcje/gora-parkowa/.

Lokalizacja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa która cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków.

Jeżeli chodzi o porę zimową to według mnie tym co najbardziej przyciąga tysiące ludzi z całego kraju do Krynicy jest fakt, że miasto to jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Wyciągi na Jaworzynie Krynickiej, Słotwinach, w Tyliczu czy też bliska odległość do kompleksu narciarskiego Dwie Doliny Muszyna Wierchomla sprawia, że narciarze uznają to miejsce jako obowiązkowy punkt wypraw o tej porze roku.

Jeżeli natomiast mówimy o innych porach roku to Krynica przyciąga turystów m.in. dzięki ogromnym złożom wód leczniczych, niezwykłemu klimatowi oraz wielu atrakcjom turystycznym, takim jak np.:

  • Kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką, jedna z największych kolejek gondolowych w Polsce (czas wjazdu ok. 5-7 min.), dzięki której docieramy na najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, czyli Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.). Ze szczytu Jaworzyny rozciąga się piękna panorama na cały Beskid Sądecki a przy ładnej pogodzie ze szczytu widać również Tatry.
  • Góra Parkowa – obowiązkowy punkt wypraw każdego turysty, który przyjeżdża do Krynicy. Na szczyt Góry Parkowej (732 m n.p.m.) można wyjechać wybudowaną w 1937 roku kolejką linowo-terenową lub też dotrzeć tam pieszo szlakami turystycznymi prowadzącymi na sam szczyt,. Ze szczytu Góry Parkowej możemy podziwiać panoramę miasta Krynica, możemy również skorzystać z wielu atrakcji jakie znajdują się na samym szczycie (m.in. zjeżdżalnia pontonowa i rajskie ślizgawki). Dolna stacja kolejki na Górę Parkową znajduje się obok Deptaku krynickiego, obok Hotelu Prezydent.
  • Pijalnia Główna – budynek ten jest chyba najczęściej odwiedzanym miejscem w Krynicy, między innymi ze względu na fakt, że znajduje się obok krynickiego Deptaku. Wewnątrz Pijalni możemy podziwiać wspaniałą roślinność oraz napić się wielu wód mineralnych (między innymi Jan, Tadeusz, Słotwinka, czy też Zuber.), które mają niezwykłe działanie zdrowotne. W Pijalni Głównej znajduje się wiele sklepików oferujących produkty pszczele, kosmetyki oraz pamiątki związane z Krynicą.
  • Wieża widokowa o wysokości 49,5 m, położona na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena

Wyróżnione obiekty

  • Pensjonat KościuszkoPensjonat Kościuszko
    Weekend majowy w Pensjonacie Kościuszko położonym tuż obok krynickiego Deptaku. Kościuszko to idealne miejsce wypoczynku dla […]
    3 komentarze
  • Hotel Orlik w Krynicy - oferta na majówkęHotel Orlik ***
    Majówka w Hotelu Orlik *** w Krynicy-Zdroju. Do dyspozycji naszych Gości i ich rodzin: bogato wyposażony plac zabaw, sala zabaw […]
    Jeden komentarz
  • Willa Trela w Muszynie na majówkęWilla Trela
    Willa Trela to pięknie położony obiekt noclegowy w Uzdrowisku Muszyna-Zdrój. Komfortowe pokoje, smaczne jedzenie i niewielka […]
    Jeden komentarz
  • Hotel Activa w Muszynie - majówkaHotel Activa ***
    Długi weekend majowy w hotelu Activa *** – wraz z rodziną i przyjaciółmi spędź majówkę w Hotelu Activa*** w Muszynie. […]
    Jeden komentarz

Znalazłeś błąd? Napisz do nas.

Zgłoś błąd lub poprawkę w opisie.

Napisz do nas

Wiosenna majówka w polskich górach – aktualne oferty | MAJOWKA-w-GORACH.pl | Kopiowanie materiałów zabronione

0
Skomentuj i oceń.x