Góra Parkowa (742 m n.p.m) to jedna z większych atrakcji w Krynicy – Zdroju. Od XIX wieku stanowi teren rekreacyjny z licznymi ścieżkami spacerowymi. Na szczycie góry na najmłodszych czekają rajskie ślizgawki oraz zjeżdżalnia pontonowa. Dorośli mogą ze szczytu podziwiać piękną panoramę Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego oraz odpocząć w kawiarni Cafe Parkowa. Rok 2023 był rokiem w którym świętowano jubileusz 85-lecia kolei na Górę Parkową.
W sezonie zimowym na Górze Parkowej, obok budynku górnej stacji, można skorzystać z niezwykłej atrakcji jaką jest Park Światła. Gdy zapad zmrok, Park ten rozświetla szczyt Góry Parkowej a każdy odwiedzający może podziwiać lub też zrobić sobie zdjęcie przy „świecącym” gramofonie, aucie retro czy też altance.
Park Zdrojowy powstał w XIX wieku i znajduje się na stokach Góry Parkowej.
Jest to idealne miejsce do relaksu i odpoczynku. Na terenie Parku znajduje się kilka ciekawych obiektów takich jak:
– Polana Michasiowa
Jest to miejsce, gdzie można wypocząć przed dalszą wędrówką na szczyt. Znajduje się tutaj charakterystyczna altanka ze stromym dachem oraz źródło „Bocianówka”. Na Polanie Michasiowej można podziwiać wyjątkowe gatunki fauny i flory, takie jak na przykład płazy z rodziny salamandrowatych traszki górskie, czy piękną jodłę kaukaską.
– 4 Stawy
Te urokliwe jeziorka osuwiskowe zwane są „Czaplimi Stawami”, z których najbardziej znanym jest „Łabędzi Staw”. W tych miejscach możemy dostrzec liczne nietypowe gatunki zwierząt oraz roślin.
– Statua Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów
Statuę zaprojektował znany XIX-wieczny artysta Artur Grottger. Obecnie jest to miejsce, gdzie można oddać się refleksji i modlitwie. Odbywają się tutaj nabożeństwa ku czci Królowej Zdrojów Krynickich.
– Ławeczka Kraszewskiego
Ławeczkę zaprojektował XIX-wieczny krakowski artysta Wojciech Gerson. Postawiono ją w 1881 roku na 50-lecie twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz w celu upamiętnienia pobytu pisarza w Krynicy.
Na szczyt Góry Parkowej można wjechać koleją, która jest jednocześnie pierwszą założoną w Polsce koleją linowo – terenową (1937 r.). Trasę o długości 642 m pokonuje się w 3 minuty. Kolejka ta niewątpliwie stanowi dużą atrakcję i udogodnienie dla turystów.
Bilety na kolejkę linowo – terenową można kupić online z wyprzedzeniem na stronie www.sklep.pkl.pl oraz na miejscu w kasie biletowej. Ceny biletów uzależnione są również od sezonu. Niestety bilety są drogie i gdy mamy taką możliwość to lepiej kupić je online.
Bilet normalny w jedną stronę: sezon wysoki – 23 zł; sezon niski – 20 zł
Bilet ulgowy w jedną stronę: sezon wysoki – 18 zł; sezon niski – 17 zł
Bilet normalny góra-dół: sezon wysoki – 28 zł; sezon niski – 26 zł
Bilet ulgowy góra-dół: sezon wysoki – 23 zł; sezon niski – 20 zł
Bilet normalny w jedną stronę: sezon wysoki – 28 zł; sezon niski – 25 zł
Bilet ulgowy w jedną stronę: sezon wysoki – 22 zł; sezon niski – 19 zł
Bilet normalny góra-dół: sezon wysoki – 35 zł; sezon niski – 32 zł
Bilet ulgowy góra-dół: sezon wysoki – 28 zł; sezon niski – 26 zł
Bilety normalne przysługują osobom w wieku 27 – 64 lat.
Bilety ulgowe mogą kupić osoby w wieku 5 – 26 lat oraz powyżej 65 roku życia
Inne opłaty:
1. Rower, duży bagaż (bilety tylko w kasach)
– Bilet góra-dół: 10 zł
– Bilet w jedną stronę: 10 zł
2. Przewóz psa (w kagańcu ze smyczą)
– bilet góra-dół: 10 zł,
– bilet w jedną stronę: 5 zł
Kilka faktów:
Maksymalna ilość osób, która mieści się w wagonie: 50
Prędkość jazdy: 4m/s
Czas dojazdu na szczyt: 3 minuty
Długość trasy: 642 m
Więcej informacji na www.twojakrynica.pl/atrakcje/gora-parkowa/.