Szczawnica to jedno z licznych miast uzdrowiskowych na mapie Polski. Jest jednak na swój sposób wyjątkowe! Znajdziemy tutaj liczne atrakcje, zabytkowe zabudowy, Dunajec czy Pieniny. Sprawia to, że miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie nie tylko w okresie letnim, ale w ciągu całego roku. Pierwsze wzmianki historyczne o Szczawnicy pochodzą z XV wieku, zatem również miłośnicy historii nie będą się nudzić w tym mieście. Dowiedz się, jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Szczawnicy.
Ogromną zaletą tego miejsca jest zachwycająca zabudowa nie tylko w centralnej części miasta. Znajdują się tutaj liczne, zabytkowe wille – między innymi Willa Pod Batorym, Pod Bogarodzicą, Pod Modrzewiami, Szalay 1 i 2 czy Wanda. Większość z nich stanowi obecnie miejsca zagospodarowane pod wypoczynek, rekreację, działalność kulturalno-oświatową czy uzdrowiskową. W niektórych znajdziemy również pijalnie wód, kawiarnie czy galerie z atrakcyjnymi, sezonowymi wystawami. Odwiedzić warto także kaplicę zdrojową w Szczawnicy. Sanatoria oferują bardzo szeroki zakres oddziaływań uzdrowiskowych oraz ambulatoryjnych. Leczy się w nich choroby reumatyczne oraz układu oddechowego i ruchu.
Góry nie są atrakcją wyłącznie dla dorosłych. To świetny pomysł również na spacery z dziećmi i zabawy na łonie natury. Oczywiście w zależności od wieku dzieci należy wybierać szlaki, które nie będą przekraczały ich możliwości fizycznych. Idąc w góry, trzeba zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie. Szczególnie istotne dla dzieci będą przede wszystkim atrakcyjne napoje i przekąski lub piknik zorganizowany po wejściu na szczyt. W Szczawnicy znajduje się między innymi Rezerwat Biała Woda, po którym spacerować jest bardzo łatwo. W okolicy znajduje się bacówka, a mając trochę szczęścia, można podziwiać również owce. Po rezerwacie poruszać się łatwo nawet z dziecięcym wózkiem.
Park Dolny i Górny to dwa odrębne miejsca, które znajdują się nieopodal siebie. W Parku Dolnym dziecko może bawić się pośród zieleni lub oglądać rybki w dużym oczku wodnym. W Parku Górnym można spacerować i korzystać z małej architektury. To najstarszy park zdrojowy w okolicy. Można w nim zaobserwować wiewiórki oraz rzadkie gatunki drzew, które zostały sprowadzone do niego przez Józefa Szalaya. W jego centrum znajduje się również Plac Dietla, na którym znajduje się Dworek Gościnny. Na terenie parku jest również inhalatorium, wille czy rzeźby. Na szczególną uwagę zasługuje także muszla koncertowa.
Kolej krzesełkowa na Palenicę to świetny sposób na zabawę dla nieco starszych dzieci. Krzesełka są czteroosobowe, a wjazd jest jedną z największych atrakcji Szczawnicy. Długość trasy wynosi 777 metrów, natomiast różnica poziomów pomiędzy stacją dolną a górną – 263 metry. Na dole znajduje się restauracja i przestronny parking dla samochodów osobowych, autokarów oraz stacja PKS. Z kolei podziwiać można góry, a jeden z odcinków, nad którymi się przejeżdża, pozwala obserwować z góry potok Grajcarek. Wjazd trwa kilka minut. Zimą można zjeżdżać z Palenicy na nartach. Dostępne są szlaki o najróżniejszym poziomie trudności. Stoki są sztucznie naśnieżane, a dostęp do kolejki jest przez cały rok.
Spływ Dunajcem to idealny pomysł na rodzinną wyprawę. Odbywa się na tratwie przypominającej te flisackie, z których pomocą wykonywało się spławy drewna, soli i innych materiałów w średniowieczu. Płynąć można ze Szczawnicy i do Szczawnicy lub zdecydować się na oba kierunki, w zależności od pozostałych planów na dany dzień. Wybierać można spośród kilku tras spływów. Zazwyczaj trwają one 2-3 godziny, zatem warto zabrać coś do jedzenia dla dzieci. Spływ jest okazją do podziwiania ukształtowania terenu, gór i przyrody. Tratwy mieszczą około 10 osób, więc zmieści się cała rodzina. Są wyposażone w ławki i co najważniejsze, całkowicie bezpieczne. Nie ma granicy wiekowej dotyczącej korzystania ze spływów, a każdy uczestnik otrzymuje kamizelkę. Jest to jednak atrakcja sezonowa – organizowana od kwietnia do października przez Polskie Towarzystwo Flisaków.
To największy deptak w Polsce, który ma długość około 1800 metrów! Można podziwiać z niego góry, spacerować z dziećmi i wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Znajdują się tutaj mostki, które stanowią atrakcję dla dzieci oraz alejki rowerowe i ławeczki. Po promenadzie można chodzić po obu stronach rzeki, a przemieszczanie się po deptaku z wózkiem nie stanowi najmniejszego problemu. Wstęp na promenadę jest bezpłatny, a w okolicy znajduje się parking.
Podczas wycieczek można znaleźć również chwilę na wypoczynek dla dorosłych oraz trochę zabawy dla maluchów. W Sali Zabaw znajduje się kawiarnia oraz 150 metrów kwadratowych placu zabaw, w którym znajduje się między innymi basen z kulkami, zabawki, miejsce do wspinania się czy skakania, wraz z torem przeszkód. Sala, chociaż niewielka jest wyjątkowo atrakcyjna dla najmłodszych.