Majówka, długi weekend majowy 2024 w polskich górach!

Noclegi w schroniskach

Wielu z nas potrzebuje w swoim życiu raz na jakiś czas oderwać się od szarej rzeczywistości i pożyć przez kilka dni w całkowitej harmonii ze światem przyrody. Takim właśnie osobom chciałabym, w tym artykule przybliżyć świat wycieczek na łono natury oraz możliwości spędzania noclegów podczas takich eskapad.

Góry to według mnie najwspanialszy sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu (urlopu) oraz najbardziej intymny kontakt człowieka z przyrodą.

Gdy wybieramy się w kilkudniową wyprawę w góry musimy zaplanować sobie, gdzie spędzimy noce. Wspaniałym wynalazkiem tego świata stały się schroniska, ulokowane w różnych partiach gór. To one dają nam przytulisko, gdy słodko zmęczeni przystajemy wieczorem na szlaku. A już wczesnym rankiem, wyspani, wypoczęci i najedzeni możemy ruszać po kolejną porcję krajobrazowych przygód.

Pojawienie się schronisk zainicjował rozwój turystyki. Ludzie prowadzący schroniska w górach mają bogate doświadczenie, które pomaga im zapewnić turystom na szlaku bezpieczny i zadowalający dach nad głową.

Dowiedzmy się, czym jest dokładnie schronisko i co nam może zaoferować podczas naszego przystanku noclegowego w górach? Schronisko zwane jest również przez niektórych bacówką i może wyglądać różnie i mieć szeroki asortyment – od prymitywnego zapewnienia turyście jadła i dachu nad głową aż po wymyślne atrakcje i niezapomniane luksusy.

Zatem zajmijmy się najważniejszym rodzajem noclegowni na łonie niezmąconej przyrody: schroniskami górskimi. Przeważnie znajdziemy je tuż przy szlaku, ich położenie jest dokładnie przemyślane i np. możemy je znaleźć na skrzyżowaniu wielu szlaków turystycznych wysoko w górach, aby jak najwięcej podróżników mogło w nich przystanąć i przenocować. Pamiętajcie, że każdy turysta, który pojawi się w takim schronisku ma prawo do odpoczynku w nim (choćby z braku miejsc na podłodze, ale zawsze) oraz jeżeli jest taka możliwość – posilenia się.

Pamiętajcie drodzy turyści, że wybierając się w góry trzeba mieć porządny śpiwór. Nie patrzcie na wspaniałe metki prześcigające się w opisach wymyślnych funkcji – zwróćcie raczej uwagę na to, czy Wasz śpiwór będzie zapewniał Wam w nocy ciepłe legowisko. Dopasujcie w związku z tym temperaturę śpiwora do warunków jakie mogą panować w wybranych górach. Wielu turystów o tym zapomina i niestety o błędzie przekonuje się bardzo szybko na własnej skórze, już podczas pierwszego noclegu. Z doświadczenia polecam zakup takich akcesoriów (m.in. śpiwora chroniącego skutecznie przed niskimi temperaturami, karimaty) w porządnych sklepach z dobrym, typowo górskim wyposażeniem.

Planując wypad w góry musimy wiedzieć, że nie wszystkie schroniska są czynne cały rok! Niektóre z nich są otwierane tylko w sezonie, np. letnim, kiedy najwięcej turystów przemierza okoliczne szlaki i potrzebuje noclegu. Ale gdy już dopasujemy szczegóły naszej trasy, wrażenia które przywieziemy do domu po podróży będą bezcenne!

Wyprawy po górskich szlakach oraz nocleg w schronisku to przede wszystkim przygoda, nie koniecznie radzę Wam nastawiać się na luksusy podczas tej wędrówki. Chodzi głównie o to by zrelaksować się na łonie nieskalanej ludzką ingerencją przyrody i poczuć atmosferę wyzwania. Na szlaku możemy poznać wielu ciekawych współtowarzyszy wędrówki, którzy przybliżą nam wiele ciekawostek, np. tajemne miejsca, które koniecznie należy zobaczyć. Poczucie wolności jest najpiękniejsze!

Polskie góry mają swoje legendarne schroniska, w których każdy prawdziwy traper bywa przynajmniej raz w roku. Nocleg czy też sam odpoczynek tam, to już dla nich rytuał podczas wyprawy. Często bowiem sympatyczna atmosfera bijąca z danego miejsca przyciąga ludzi i powracają oni do takich bacówek z wielkim sentymentem. Tam życie toczy się według pór roku, ludzie prowadzący takie placówki są zazwyczaj otwarci i bardzo życzliwi.

To wspaniałe uczucie wiedzieć, że odwiedzamy schronisko, do którego zawitało już wielu turystów, często bardzo znanych osób. Możemy podziwiać widoki wokoło i poczuć wolność, która właśnie w górach daje się odczuć najbardziej.

Nie tylko w schroniskach górskich możemy znaleźć przystań w naszej wędrówce. W górach znajduje się wiele niezagospodarowanych schronów, które zapewnią nam nocleg. Nie jest to jednak alternatywa dla „lalusiów”. Dzikie bacówki to miejsce dla prawdziwych miłośników przyrody, którzy jadą w góry by poczuć piękno okolic i odkrywać ich uroki. Odradzam zatem nocleg w schronisku, jeżeli liczycie na luksusy i komfortowe wyposażenie pokoi.

Apeluję tez do Was moi drodzy, abyście nie omijali polskich schronisk, często takie decyzje skazują je na upadek, a przecież to takie wspaniałe miejsca z mnóstwem uroku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Porady na majówkę – ostatnie wpisy

Wyróżnione obiekty

 • Pensjonat KościuszkoPensjonat Kościuszko
  Weekend majowy w Pensjonacie Kościuszko położonym tuż obok krynickiego Deptaku. Kościuszko to idealne miejsce wypoczynku dla […]
  3 komentarze
 • Hotel Orlik w Krynicy - oferta na majówkęHotel Orlik ***
  Majówka w Hotelu Orlik *** w Krynicy-Zdroju. Do dyspozycji naszych Gości i ich rodzin: bogato wyposażony plac zabaw, sala zabaw […]
  Jeden komentarz
 • Willa Trela w Muszynie na majówkęWilla Trela
  Willa Trela to pięknie położony obiekt noclegowy w Uzdrowisku Muszyna-Zdrój. Komfortowe pokoje, smaczne jedzenie i niewielka […]
  Jeden komentarz
 • Hotel Activa w Muszynie - majówkaHotel Activa ***
  Długi weekend majowy w hotelu Activa *** – wraz z rodziną i przyjaciółmi spędź majówkę w Hotelu Activa*** w Muszynie. […]
  Jeden komentarz

Znalazłeś błąd? Napisz do nas.

Zgłoś błąd lub poprawkę w opisie.

Napisz do nas

Wiosenna majówka w polskich górach – aktualne oferty | MAJOWKA-w-GORACH.pl | Kopiowanie materiałów zabronione

0
Would love your thoughts, please comment.x