Majówka w Tatra House Pensjonat w Zakopanem! W programie pobytu między innymi wycieczka w Tatry z Przewodnikiem Tatrzańskim.
Ahhh Zakopane - piękne o każdej porze roku! Maj to miesiąc licznych kontrastów w górach - pierwsze oznaki wiosny przenikają się z ostatnimi śladami zimy.
Długi weekend majowy to jedna z niewielu okazji w roku podczas których możemy dłużej odpocząć i zregenerować swoje siły. Zachęcamy do spędzenia majówki w Zakopanem wraz z rodziną i przyjaciółmi!
Odwiedzając Zakopane, warto spróbować regionalnych podhalańskich przysmaków. Jednym z nich jest żentyca, czyli pozostałość po wyrobie oscypków i bundzu. Często mylona z serwatką, orzeźwia i wzmacnia. Bundz to słony ser o łagodnym smaku produkowany z mleka owczego. O oscypkach słyszał chyba każdy. To wędzony, twardy ser z owczego mleka, tradycyjnie wyrabiany przez baców na halach. Moskolami nazywane są placki zrobione z gotowanych ziemniaków, mąki, wody, jajek i dodatkiem soli, pieczone tradycyjnie na blasze pieca. Placków tych można spróbować w większości zakopiańskich restauracji. Hałuski to kluseczki z tartych ziemniaków, jajek i mąki, gotowane na wrzątku i podawane z serem lub omastą. Amatorzy zup muszą spróbować kwaśnicy przygotowanej z kiszonej kapusty, jedzonej zazwyczaj z ziemniakami albo chlebem. Inną zupą jest czosnianka, przygotowywana z ziemniaków, czosnku, cebuli i mięty, na talerzu można dodać również topionej słoninki (współczesna wersja to rosół z czosnkiem i ziemniakami).
Piękne i charakterystyczne dla tego regionu góralskie stroje ludowe można podziwiać w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego. Obok nich wystawiono kolekcje podhalańskiej sztuki ludowej. Wystawa o tatrzańskiej przyrodzie, pozwala w pełni zrozumieć bogactwo tamtejszej natury. W Muzeum Stylu Zakopiańskiego, mieszczącego się w willi Koliba, można śledzić początki i ewolucję architektonicznego stylu zakopiańskiego, rozpowszechnionego na tym terenie. Odnajdziemy tam ekspozycję, pamiątki i obrazy Witkacego, który jest twórcą wspomnianego stylu. Innym sławnym artystą, który mieszkał i tworzył w Zakopanem jest Jan Kasprowicz, którego muzeum znajduje się w willi, w której mieszkał. Tuż obok budynku w mauzoleum można odwiedzić grób artysty i jego małżonki. Innym sławnym pisarzem, któremu poświęcono muzeum, jest Kornel Makuszyński. Fotografie, dokumenty archiwalne i inne pamiątki znajdują się w kamienicy Opolanka. Wnętrza zachowane są w niezmienionym stanie od czasu śmierci artysty. Znajdują się w nim zbiory pełne rękopisów, korespondencji, wycinków prasowych, fotografii, dzieł sztuki. Zakopane to nie tylko muzea. Jeśli jesteśmy fanami sztuki teatralnej można odwiedzić Teatr Witkacego, w którym wciąż wystawiane są przedstawienia. Wartą zobaczenia jest również Galeria Władysława Hasiora, w której można podziwiać dzieła tworzone w jego niepowtarzalnym i oryginalnym stylu.
Wiosenna majówka w polskich górach – aktualne oferty | MAJOWKA-w-GORACH.pl | Kopiowanie materiałów zabronione